Historia


   Niewiele jest klubów w Polsce, które mogą poszczycić się tak długą i bogatą tradycją jak Miejski Klub Sportowy "Polonia" Przemyśl. "Polonia" to z pewnością jedna z najstarszych polskich organizacji sportowych. Przez 90 lat klub przeżywał różne koleje losu, odnosił sukcesy, nieobce mu były też porażki. Na czas działań wojennych (1914-1916 i 1939-1944) zmuszony był zawiesić oficjalną działalność.
   MKS "Polonia" wychował wielu zawodników, którzy reprezentowali Polskę na imprezach najwyższej rangi: piłkarza Mariana Ostafinskiego (złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium), koszykarza Wiesława Langiewicza, bokserów: Edwarda Wurma, Bogdana Wegrzyniaka i Teofila Kowalskiego, lekkoatletę: Stanisława Misłuka oraz sztangistów: Stanisława Karpfaika, Janusza Wojtasa i Jerzego Bąka.
   Chlubę przyniosły klubowi i miastu występy koszykarzy, którzy już w pierwszym sezonie występów w ekstraklasie zostali wicemistrzami Polski, a w kolejnym sezonie zdobyli medal brązowy. W tym okresie barw "Polonii" bronili m.in. Dariusz Szczubiał i Wojciech Królik (reprezentanci Polski w latach 80-tych), Krzysztof Mila (reprezentant kraju na Mistrzostwach Europy w Barcelonie w 1997 r.), Artur Olszanecki (który miał wielki udział w awansie do ekstraklasy, a pięć lat później w utrzymaniu zespołu w pierwszej lidze) oraz Daryl Thomas i Nathan Buntin, pierwsi koszykarze "Polonii" rodem z USA, którzy w największym stopniu przyczynili się do zdobycia dwóch medali.
   W roku jubileuszu 90-lecia klub prowadzi działalność w trzech sekcjach: koszykarskiej, piłkarskiej i szachowej. Prezesem klubu jest Jerzy Miśkiewicz, a dyrektorem - Leszek Truchan. W skład Zarządu wchodzą również Barbara Wiśniowska, Zenon Burzyński, Ryszard Karpinal, Leszek Krzywon, Józef Lewicki, Stanisław Polanski i Mariusz Zamirski.
   Wydawcą niniejszego opracowania jest Fundacja Rozwoju Koszykówki w MKS "Polonia" Przemyśl. W związku z tym zaprezentowano w nim jedynie ogólny zarys historii klubu, a znacznie więcej miejsca poświęcono koszykarzom przemyskiej "Polonii".

Dodaj do: